KESTAMİD

Plastik Ürün Grupları

Genel Özellikleri

Döküm Polyamid polyamid gurubundan bir malzemedir, döküm yoluyla imal edilir, sıkı bir dokuya ve sertliğe sahiptir. Mekanik dayanım değeri çok iyidir. Dişli yapımında özellikle büyük çaplı dişlilerde tercih edilir. Dişlilerin yataklamasını düzgün yapılması koşulu ile uzun süreli dayanım elde edilir.

Döküm Polyamid’in üstünlüğü de aşınma mukavemetinin çok yüksek olmasıdır. Metallerle sürtünerek çalışma durumunda daha çok yüksek aşınma dayanımına ulaşır. Bu özelliğinden dolayı çelik halat makaralarında kullanılabilir. Ölçü stabilitesi açısından polyamid 6’ya ( ekstrüzyon poliamid ) nazaran daha iyi sonuç verir.

Kullanım Alanları

Döner ve kayar hareketli makina parçalarında ağır sanayide dişli ve yataklama alanında, aşırı tonajlı yük makaralarında, iş makinalarının kızaklarına ve yedek parçalarında mekanik hareket iletişiminde, darbe dayanımı, sessiz çalışması ve yağlama istememesi dolayısıyla her türlü dişli çark için kullanılır. Takım tezgahlarımda kolaylıkla işlenir. Ortamdan etkilenmez, korozyona dayanıklıdır. Makinenin darbesiz çalışmasını sağlar.

Ambalaj, tekstil, metal işleme, deri, kimya, inşaat, vb. tüm makinelerde, metal malzemesinin yerine başarıyla kullanılmaktadır. Hafif olması, korozyona dayanması, darbe dayanımı ve üstün mekanik özellikleri ile bütün dünyada, demiryollarında ve trenlerde güvenle kullanılmaktadır.