PLASTİK GRUBU

Kestamid (Döküm Polyamid)

Döküm Polyamid polyamid gurubundan bir malzemedir, döküm yoluyla imal edilir, sıkı bir dokuya ve sertliğe sahiptir. Mekanik dayanım değeri çok iyidir. Dişli yapımında özellikle büyük çaplı dişlilerde tercih edilir. Dişlilerin yataklamasını düzgün yapılması koşulu ile uzun süreli dayanım elde edilir.

Polyamid (Naylon6)

Kimya sanayiinde tank ve ekipmanlar yapımında atık su tesislerinde pompa, vana, diyafram, körük ve silindir yapımında kullanılır. Bakteri üretmemesi, kolay temizlenebilmesi, kan-su emmemesi ve bıçakları köreltmemesi nedeniyle gıda sektöründe et kesim masası olarak kullanılır. 

Delrin (POM)

Delrin metallerin sahip olmadığı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Elastikiyet, sertlik, boyutsal kararlılık ve üstün dayanıklılık bunlardan bazılarıdır. Ancak asitlere ve bazlara karşı dayanımı zayıftır. Delrin mükemmel mekanik dayanım özellikleri vardır.

Teflon

Bronz Alaşımlı Teflon (PTFE)’nin, saf Teflon’a göre ısı iletkenliği daha iyi termal genleşmesi daha az, aşınma dayanımı daha yüksek ve yük altında deformasyonu daha azdır.

Pleksiglas (Akrilik)

Diğer bir ismi kırılmaz camdır. Her rengi mevcuttur. Dekorasyon amaçlı olarak ve cam yerine kullanılmaktadır.

Polipropilen (PP)

Plastikler içinde yapılan karşılaştırmalara göre kimyasal dayanım oldukça yüksek, darbe dayanımı az, aşınma dayanımı ve sürtünme kat sayısı ortadadır. Asit kazanlarının kaplanmasında kullanılır.