TEFLON

Plastik Ürün Grupları

Bronzlu Teflon Genel Özellikleri

Bronz Alaşımlı Teflon (PTFE)’nin, saf Teflon’a göre ısı iletkenliği daha iyi termal genleşmesi daha az, aşınma dayanımı daha yüksek ve yük altında deformasyonu daha azdır.

Bronzlu Teflon Teknik Özellikleri

Yük altında deformasyona, aşınma ve soğukta akmaya karşı direnci yüksek, ısı iletkenliği yüksek, mekanik olarak işlenmesi kolay kimyasal dayanımı, karbonlu ve cam elyaflı Teflon (PTFE)’ye göre daha azdır.

Bronzlu Teflon Kullanım Alanları

Yataklar, segmanlar, vana setleri, diğer vana parçaları ve diğerleri.

Cam Elyaflı Teflon Genel Özellikleri

%15 ve %25 cam elyaf ihtiva eden Teflon (PTFE)’nin, C15 ve C25’in, saf Teflon (PTFE)’ye göre termal genleşmesi daha az, aşınma dayanımı daha yüksek, yük altında deformasyonu daha azdır.

Cam Elyaflı Teflon Teknik Özellikleri

Yük altında deformasyona, aşınma ve soğukta akmaya karşı yüksek direnç, asitlere ve oksidasyona yüksek dayanım, yüksek elektriksel izolasyon özelliği.

Cam Elyaflı Teflon Kullanım Alanları

Keçeler, keçe ringleri, contalar, vana setleri, diğer vana parçaları, Segmanlar, Yataklar ve diğerleri.

Karbonlu Teflon Genel Özellikleri

%25 ve %35 karbon ihtiva eden Teflon(PTFE)’nin K25 ve K35 olmak üzere iki tipi vardır. K25 VE K35’in, Saf Teflon(PTFE)’ye göre termal genleşmesi daha az, aşınma dayanımı daha yüksek, yük altında deformasyonu daha azdır.

Karbonlu Teflon Teknik Özellikleri

Yük altında deformasyona karşı direnci çok iyi, kuru ve yağlı ortamlarda aşınma direnci yüksek, Korozif ortamlara dayanıklı, Sulu ortamlar için ideal, ısı iletkenliği yüksek.

Karbonlu Teflon Kullanım Alanları

Yataklar, segmanlar, contalar, keçe ringleri ve diğerleri.

Çeşitleri

  • Teflon Kumaşlar
  • Teflon takozlar
  • Alaşımlı teflonlar ( Karbonlu – Bronzlu – Cam Elyaflı )
  • Teflon Levha, film ve salmastıralar
  • Teflon hortumlar

Genel Özellikleri

En belirgin özelliği ısıya dayanımı ve yüksek ısı çalışma aralığına sahip olmasıdır. Mekanik dayanım değeri zayıf olup, çok düşük sürtünme katsayısına sahiptir. Bu yüzdenyataklamalarda ve burçlarda karşı yüzey pürüzsüz ise çok iyi sonuçlar verir. Aşınmaları en aza indirmek ve mekanik dayanımı artırmak için alaşımlama (karbon-grafit-cam elyaflı ve bronz) yapılabilir. Hiçbir madde kimyasal reaksiyona girmez. Kimyasal dayanımı mükemmeldir. Isıya dayanıklı olup buharda kullanılabilir. (-260°C/270°C) sürtünme katsayısı düşük ve iyi bir izolasyon özelliği vardır. Yanmazlığı nedeni ile geniş kullanma alanına sahiptir.

Kullanım Alanları

Conta, keçe, O-ring, V-ring, salmastra ve benzeri sızdırmazlık malzemeleri, burç, yatak, segmanlar, elektrik izolatörleri, kayar mesnetler, konveyör bantları korozif malzeme aktarımı için kılıflı boru, vana ve bağlantı parçaları, yapışmayan yüzey uygulamaları, kimyasal dayanım gerektiren laboratuar malzemeleri gidip-gelme hareketli ve düşük hızda dönme hareketli makinelerde, vana millerinde, hidrolik ve pnömatik silindirlerde.