POLYAMİD

Plastik Ürün Grupları

PE 300 (Çubuk ve Levha)

Kimya sanayiinde tank ve ekipmanlar yapımında atık su tesislerinde pompa, vana, diyafram, körük ve silindir yapımında kullanılır. Bakteri üretmemesi, kolay temizlenebilmesi, kan-su emmemesi ve bıçakları köreltmemesi nedeniyle gıda sektöründe et kesim masası olarak kullanılır. Deri sektöründe ve tekstilde kesim masaları ve pres tablaları olarak kullanılır. Hijyenik olması nedeniyle ortopedide protez, takma ayak, kol ve destekleyiciler vs. elektro kaplama, Galvano Sanayiinde PE 300 kimyasal maddelerin depolandığı ekipman tank depo imalatında ve atık su tesislerindeki kaplamalar için kullanılmaktadır.

PE 300 (Çubuk ve Levha) Kullanım Alanları

Kızaklar, yıldız dişliler, zincir yatakları, aşınma plakaları, burgulu taşıyıcılar, şişe dolum makinalarının bazı parçaları ile ambalaj, gıda ve meşrubat sanayiinde, yüksek aşınma dayanımı, kayganlığı, sessizliği ve gıda ile temasının uygun olması nedeniyle gıda sektöründe kullanılır. Aşınma özelliği ve yapışmaması nedeniyle inşaat sektöründe kamyon kasalarının ve iş makinelerinin kepçelerinin kaplanmasında kullanılır. Modern, iskelelerde darbe ve aşınma plakası olarak kullanılır. Briket, beton ve prefabrik beton kalıpların da ahşap kalıp yerine kullanılmaktadır. Buz pistlerinin yapımında kullanılır. Tomruk (ağaç) işleme endüstrisinde, hızar kızaklarında, konveyör, taşıyıcılarında kayışların altında yönlendirici olarak kullanılmaktadır.

PE 500 (Çubuk ve Levha)

Yüksek molekül ağırlıklıdır. Sürtünme kat sayısı düşüktür. Kimyasal dayanımı iyidir. Aşınma dayanımı PE 1000’e göre 4 kat daha azdır. Ekonomiktir. Mekanik işlemesi kolaydır. Bakteri üretmez.

PE 500 (Çubuk ve Levha)

Gıda sektöründe et kesim masası olarak kullanılır. Yataklar, yıldız dişliler, makine parçaları yapılabilir.

Genel Özellikler

  • Çok yüksek çekme ve basma dayanımı
  • Yüksek darbe dayanımı
  • Aşınma ve bükülmeye karşı dayanım
  • Yüksek kimyasal dayanım
  • Düşük yoğunluk nedeni ile ekonomik olma
  • Yağsız ve sessiz çalışabilme
  • Çok büyük boyutlarda ekonomik olarak üretilebilme imkanı

Makina endüstrisinde çok kullanılan bir malzemedir. Nispeten sertlik rijit, kaygan ve iyi mekanik dayanımı değerlerine sahip bir malzemedir. Dişli uygulamalarında tekerlek yapımına kadar muhtelif kullanım alanları vardır. Ancak Döküm Polyamid kadar sert ve aşınmaya dayanıklı, delrin kadar kaygan bir malzeme değildir. Kimyasal mukavemeti orta değerdedir, bazı asit ve bazlara karşı mukavemeti vardır. Polyamid 6 bünyesinde su toplama özelliğine sahiptir. Bu özelliklerin iyi ve kötü yanları vardır. İyi yönü parçanın titreşim ve ani darbelere karşı dayanımı arttırır. Böylece parça kullanım esnasında oluşacak dinamik gerilmelerin bünyede yok edilmesine olanak sağlar. Kötü yönü ise malzemede ölçü stabilitesine ulaşmak güçleşir. Yani malzeme havadaki nemden dahi etkilenerek ölçü değişikliklerine uğrar parçaya son işlem yapılmadan toleranslara dikkat edilmelidir.